Odcinek trasy przebiega przez powiat mikołowski zasadniczo na linii północ-południe, z kilkoma niewielkimi odstępstwami.
     Na północy trasa dociera do granic Mikołowa od strony Rudy Śląskiej i biegnie wzdłuż drogi 925. Na Wygodzie, na granicy mikołowskich sołectw Paniowy i Borowa Wieś, łączy się ona z trasą niebieską, by wraz z nią biec dalej drogą 925, aż do centrum Bujakowa.
     O atrakcjach na terenie Paniów i Bujakowa wspomniano już przy okazji omawiania trasy obwodowej (niebieskiej).
     W Bujakowie oba szlaki się rozchodzą. Trasa zielona biegnie wprost na południe, wzdłuż ul. Szkolnej, przecinając tzw. Las Bujakowski. Las ten stanowi pozostałość po pradawnej, rozległej puszczy „Silva de Boykaw”, wzmiankowanej już w dokumencie książęcym z 1268 roku. Tuż za torami, przy jednej ze śródleśnych ścieżek, stoi kamienny obelisk z niemiecką inskrypcją – to pamiątka po zbrodni, którą popełniono w tym miejscu przed 140 laty.
    Śródleśną dróżką docieramy do Orzesza i górującego nad tą okolicą wzniesienia. Jest to Góra Św. Wawrzyńca – jedno z najwyższych wzgórz na terenie powiatu.
     Stąd zmierzamy w kierunku centrum miasta, na pobliską Górkę św. Wawrzyńca (często myloną ze swą znacznie wyższą imienniczką), na szczycie której umiejscowiony jest najstarszy zabytek Orzesza – kościół św. Wawrzyńca z końca XVI wieku.
     Następnie trasa wiedzie przez Zawiść do Gardawic, gdzie ponownie łączy się z trasą niebieską. Na wysokości orzeskiego Koźla szlaki definitywnie się rozchodzą, zaś trasa zielona biegnie przez Królówkę do Woszczyc.
     Tutaj, w otaczających Woszczyce lasach, należących do Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, minąwszy urokliwy śródleśny staw Baraniok, trasa opuszcza powiat mikołowski.
     Warto zauważyć, że od Bujakowa poczynając, trasa zielona przebiega głównie przez tereny leśne.

Ostatnio w galerii

Na bieżąco

Gala Społecznika Roku 2014 2015-02-21

W sobotę, 21 lutego 2015 roku, w Łaziskach Górnych odbyła się trzecia edycja Gali Społecznika. Podczas wydarzenia uhonorowano osoby szczególnie zasłużone dla społecznego rozwoju powiatu miko ...

Czytaj więcej »

Wydarzenia w Orzeszu w 2015 roku 2015-02-25

Ten rok obfitował będzie w niezwykle ciekawe i rozmaite wydarzenia kulturalne i sportowe. Referat ds. promocji... Urzędu Miasta Orzesza, Ośrodek Kultury, Biblioteka, Zespół Oświaty oraz organiz ...

Czytaj więcej »

Przekaż 1% organizacji z Twojej okolicy 2015-02-25

Kolejny rok kalendarzowy za nami. Ten podatkowy również. Czy chcemy, czy nie – wszyscy musimy rozliczyć się z fiskusem. Przekazywanie 1% nie jest obowiązkowe – podatnik sam decyduje, czy chci ...

Czytaj więcej »